Temel Bilgiler

https://www.pexels.com/@cavemantraining

Muay Thai Eğitim Temel Bilgileri

Herhangi bir iyi Muay Thai eğitimi daima aynı sabit prosedürlerden ve içerikden oluşur. Muay Thai yi kendini savunma, spor ya da ringde dövüşmek için çalışıyor olup olmadığı önemli değildir. Aşağıdaki eğitim bileşenleri, her bir iyi Muay Thai antrenman programında bulunmalı ve Muay Thai eğitiminin ayrılmaz bir parçası olmalıdır.

İyi ve başarılı Muay Thai Eğitimi için zihinsel ilkeler:

 • Öz disiplin: Kimse sizi Muay Thai’yi eğitmeye zorlamaz . Öz disiplin önemlidir. Bu olmadan başarılı olamazsın.
 • Vücudunuzu dinleyin: Her zaman gerçekçi hedefler koyun ve vücudunuzu dinleyin.
 • Kendinize sabırlı olun: Sabırı olanlar iyi şeyler elde ediyor. Ayrıca, bu Muay Thai eğitiminde altın bir kuraldır.Temel adımlar hızlı bir şekilde öğrenilir, onları mükemmelleştirmek sanattır!
 • Güçlü yönlerini öğrenin: Herkesin aynı güçlü yönleri yoktur ve başkaları için geçerli olanlar sizin için iyi olmamalıdır . Güçlü yanlarınızı bulun ve teşvik edin! Mükemmelleştirme ve eğitim yoluyla zayıf yönlerinizi en aza indirgemeye çalışın.
 • Egzersizin tadını çıkarın: Eğitimle eğlenin ve eğlenin. Böylece daha hızlı öğrenir ve daha hızlı ilerleme kaydedersiniz.

Muay Thai Eğitiminde Fiziksel İlkeler:

 • Muay Thai eğitiminden hemen önce yemek yemeyin. Yemek ve egzersiz arasında daima 2 saat olmalı..
 • Yaralanmaları önlemek için daima kaslarınızı ısıtın.
 • Koşu için iyi spor ayakkabıları giyin. Sert zeminlerden kaçının ve ayak bileğinizi ve eklemleri koruyun. Ayrıca ip atlamak için, daima iyi ayakkabı giymelisin.
 • Eğitim için ellerinizi de sarın. Böylece eklemlerinizi koruyun. Ellerinizin herhangi bir şekilde zorlanmamasına dikkat edin!
 • Yeterince su iç! Ancak Muay Thai eğitimi sırasında çok fazla değil. Düzenli aralıklarla (raund aralarında yarım bardaktan az) az miktarda içmek en iyisidir. Bu, özellikle sıcak hava eğitiminde dehidrasyonu önler.
 • Nefesinize dikkat edin: Doğru solunum özellikle savaşlarda önemlidir. En iyi solunum trenini yapın. Yanlış nefes alma teknikleriyle gereksiz dayanıklılık kaybedersiniz.
 • Her egzersizden sonra  germe çalışması yapın
 • Haftada en az bir gün al. Vücudunuza iyileşme zamanı verin.

 

Fitness Muay Thai Eğitim Temelleri

Her Muay Thai Fighter, sürekli olarak temel antrenman eğitimlerini yapıyor olmalıdır.. Her zaman bir temel fitness seviyesi tutarsınız ve yarışmadan önce arttırırsınız. Bu antrenmanlarda kendinizi yüksek düzeyde tutmaya özen gösterin:

 • Koşu: Koşu, dayanıklılığınızı ve dayanıklılığınızı geliştirmek için gereklidir. Buna ek olarak, bacak kaslarını güçlendirir. Koşu, günlük Muay Thai eğitiminin herhangi bir dövüşçüsü için önemli bir rol olmalıdır. Koşu mesafesi, 5-10 kilometreye kadar veya 30 dakikalık bir süreden daha az olmamalıdır.

Bununla birlikte, Muay Thai eğitiminde koşmak zorunlu değildir. Bu sadece size kalmış, ancak durumunuz son derece fayda sağlayacak.

Muay Thai eğitimi Koşu Stili: Bacak kaslarınızı en iyi şekilde güçlendirmek için ayak parmaklarınızı her zaman küçük adımlarla çalıştırmalısınız. Bu, duruşunuza fayda sağlar ve savaşta hafifçe ayaklarınızın olması için yardımcı olur. Bununla birlikte, bu çalışma tarzı bağlar ve eklemleri daha güçlü şekilde şarj eder. Bu nedenle, tercihen yalnızca parmaklarınızın yumuşak gerekçesiyle çalıştırmalısınız.

 • Atlama: Halat atlama, Thai Boxing eğitiminin ayrılmaz bir parçasıdır. Ayrıca, koşu sevmeyenler için iyi bir alternatiftir. Her koşudan sonra biraz atlamalısın. Koşmuyorsanız, bunun yerine atlamayı 30 dakika yapmalısınız.

Atlama, dayanıklılık, zamanlama, koordinasyon, nefes alma ve konsantrasyonu artırır ve böylece Muay Thai temel eğitiminde yararlı bir araçtır.

 • Muay Thai Fitness Eğitimi: Halat atlamanın yanı sıra genel bir fitness eğitiminin yapılması da gereklidir. Bu, bir eğitim oturumunun başında veya başında gerçekleşebilir veya eğitim programı sırasında blok halinde de yapılabilir. Alternatif olarak, genel antrenman antrenmanı yuvarlak mola sırasında uygulanabilir.

Genel fitness eğitimi en iyi sonucu verir: mekik (100-200); barfiks (mümkün olduğunca çok); şınav (50-100); Diz, delme torbasına (300) çarpar; Teep-Kicks(front kick) (100 sol ve sağ) ve Kicks (200 sol ve sağ).

Muay Thai fitness eğitimi kasları güçlendirir, darbe mukavemetini arttırır, dayanıklılık ve hız artırır.

Özel Muay Thai Eğitimi

Spesifik Muay Thai antrenmanı, Muay Thai tekniklerini öğrenir ve inceltir ve bunları daha sonra etkili bir şekilde uygulamaya yardımcı olur. Spesifik Muay Thai Eğitiminde kombinasyonlar ve sekanslar üzerinde çalışılmaktadır.

 • Gölge Boksu: Gölge boksu, yeni teknikler öğrenmek ve uygulamak için gereklidir. Gölge boksu, mükemmel hareket ve doğru tekniğe bağlı. Bu durumda, daima birkaç hamle birlikte birleştirmelisiniz. Başlangıçta, ısınmak ve hareketin mümkün olduğunca yavaş ve doğru bir şekilde gerçekleştirilmesi önerilir. Kademeli olarak, tempo, tüm dövüş hızı erişilinceye kadar arttırılabilir.

İpucu: Düşmanınız her zaman gölge boksunda hayal edin. Ona vurmak istediğiniz yeri hayal edin. Dolayısıyla, hareketlerinizi optimal ve otomatik olarak kavga etmek için kullanabilirsiniz.

 • Gölge Sparring : Gölge Sparring genellikle bacaklarla yapılır. Her şey, eğitim ortaklarının kalkmalarını engellemek ve ayak kontrolünüzü geliştirmektir. Gölge ispanyoleti, atakları ve dizleri bacaklara engelleme yeteneğini geliştirir ve savaşta belirleyici avantaja neden olabilir. Yeni başlayanlar, yaralanmayı önlemek için koruyucu giymelidirler. Profesyoneller gölgelik parmak izi yaparsa, nadiren tam temasa benzemez.
 • Çanta İşi: kum torbası Eğitiminde tekniklerinizi bir hedefe uygularsınız. Bag Work Muay Thai eğitimi, tekmeler ve zımbaların gücünü ve gücünü geliştirir ve ayrıca otomatik olarak sert sert vuruşlar alırsınız. İş Torbası Eğitiminde tekme, düşük vuruşlar, orta tekmeler, diz eklemleri ve yüksek vuruşlar arasında her zaman tekme stillerini değiştirin ve tüm yönlerini bu şekilde eğitin. Çanta İş Eğitimi her zaman 3 dakikada gerçekleştirilmelidir.Optimum, raund sayısı  5-8’dir.
 • Pad Work / Thai punching training: Thai Pads ile Muay Thai eğitimi, gerçek bir kavgana en yakın olan eğitim türüdür. Koç, tüm koruyucu ekipmanı taşıyor. Gerçek bir rakip gibi saldırıya uğrayabilir, çünkü parmak izleri ve göbek koruyucusu gibi tam koruma ekipmanını giyiyor. Antrenör her zaman yeni kombinasyonlar arar. Zımba eğitimi, en heyecan verici, aynı zamanda en yorucu Muay Thai eğitim kısmıdır. Son derece zindeliği ve gücü geliştirir. Buna ek olarak, koordinasyon ve rakiplere olan uzaklık hissi de eğitilir. Hatta Thai Pad antrenmanı bile turda yapılacak. Bu yüzden gerçek kavgaya çok yakınsınız.
 • Sparring: Sparring aslında bir eğitim maçıdır.. Yaralanmadan kaçınmak için, genellikle savrulma ortakları, eğitim seansı sırasında koruyucu giysiler giyerler. Özellikle kavga için hazırlık safhasında, darbe yaralanması ölümcül olurdu. Saldırı, Muay Thai dövüşünün tüm yönlerini uygular. Nadiren daha profesyonel seviyelerde boks yaparak bir sonraki rakibin dövüş tarzı dövülmüş partnerden kopyalanır.
 • Klinç Eğitimi: Klinç, Muay Thai’nin vazgeçilmez bir parçasıdır. Bu nedenle, Muay Thai Training’te klinç büyük bir rol oynamaktadır. Beceri ve kollar, düşmanın kontrol etmesine ve etkili diz sürüşlerini vücuduna ve başlığına koymasına izin verecek şekilde eğitilir. Klinik antrenman, yetenekli bir klinisyen dövüşçüyle gerçekleştirildiğinde en etkilidir.

Mukavemet Eğitimi

Güç eğitimi normal Muay Thai eğitimine iyi bir ektir. Böylece vücudun özellikle zayıf kısımları terfi edilebilir ve güçlenebilir. Güç antrenmanı, antrenör ile istişarelerde bulunmalı ve kavga başlamadan birkaç hafta önce durmalıdır.

Muay Thai Boxing’de özel eğitim yöntemleri

 • Muay Thai raundlu Eğitimler: Genellikle Muay Thai raund eğitim alır. Bu durumda, tur saati 3 ila 5 dakika arasındaki savaşçı seviyesine bağlı olarak değişebilir. Bir turdan sonra, 30-60 saniye ara verin. Temel eğitim kolaylaştırılabilir. Dolayısıyla raund  zamanları 7 veya 8 dakikaya yükseltin. Raund aralarında, oturmak yerine gölge boksu ya da şınav çekerek aktif dinlenme yapabilir.
 • Rakibinizi düşünün: Tüm Muay Thai antrenmanlarında, gölge boksu, zımba egzersizi veya ağır çanta egzersizi gibi her zaman hedefinizi hayal etmelisiniz. Buradaki her atışta burun, mide, bacaklar veya çene düşünün.Dolayısıyla hareketleri görsel olarak bağlarsınız ve dövüşlerdeki boşluklara çabucak tepki gösterebilir ve hızlı bir şekilde karşı saldırabilirsiniz.

KAYNAK: http://muaythai-world.com/muay-thai-training-basics-thai-boxing-workout/