10 Madde

Muaythai Antrenmanında 10 Madde

Muay Thai eğitimi diğer spor türlerinden farklı değildir. Sporcu bir disipline ihtiyaç duyar ve sıkı ve yoğun bir programla düzenli olarak eğitim alır. Sporcu eğitmeninin söylediğini dinlemek zorundadır.

Burada, Muay Thai kickboks eğitiminde ihtiyacınız olan bilgiye sahibiz. Bilgilerimiz, eğitimciler, boksörler, Sporcu ve Muay Thai severler dahil olmak üzere Muay Thai’le ilgilenen herkes içindir.

Muay Thai Boxing Eğitiminde Önemli Elemanlar

Muay Thai’de, Tayland boksu için başarılı olmak için beceri ve yetenekler kazandırmak için kullanılan 10 temel unsur vardır.

  1.  Isınma – Isınma, Muay Thai eğitiminin önemli bir parçasıdır. Bu, kasları uyandırmaya, daha esnek hale getirme ve eklemleri koruma konusunda yardımcı olur, böylece vücut ağır antrenmana hazırdır.
  2. Dayanıklılık kazandırma – Sadece Muay Thai boks eğitiminde başlıyorsanız, yeni bir öğrencinin yeterince dayanıklılığa sahip olduğu noktaya gelmesi için yaklaşık 6-8 hafta boyunca Muay Thai kickboks eğitimini almanız gerekir.
  3. Eğitim Oturumu Süresi – Muay Thai eğitim süresi, sporcunun aşırı antrenman yapıp zarar görmesi ya da yetersiz antrenman yapıp fayda görememesini önlemek için seans çok kısa veya çok uzun olmamalıdır. Yeni başlayanlar için, Muay Thai boks antrenmanı çok uzun olmamalıdır. Uzunluk, tek bir oturum için iki saatten fazla olmamalıdır. Eğer eğiticiyseniz, stajyerin kas ağrısı veya kas dokusunda hasara neden olabilecek kadar çok yorgun olmadığından emin olun.
  4. Fiziksel Yetenek Sınırları – Farklı Boksörler farklı sınırlamalara sahiptirler ve antrenmanda ve antremandan sonra vücudunu yenilemesi için farklı dinlenme sürelerine ihtiyaç duyarlar.
  5. Fiziksel Dayanıklılık Bu, Muay Thai boks eğitiminde önemli bir gerekliliktir. Bu nedenle, bir boksör güç üzerinde çalışmalıdır.Boksörün gücü arttıktan sonra, hız ve dayanıklılık da artacak.
  6. İkna Edici Güçler Öğretmen ya da eğitmen, onun için yeni bir eğitim türünü hazırlamalıdır, böylece eğitimden sıkılmaz
  7. Yoğunluk Egzersiz yoğunluğunda bir artış yapılırsa, gücü ve kabiliyetini artırabilir. Bununla birlikte, eğitim yoğunluğu arttıkça, oturumun uzunluğu orantılı olarak azalmalıdır.
  8. Özel Egzersizler Bu egzersiz, fiziksel güç, esneklik ve rahatlamaya yardımcı olabilir. Egzersiz eğitimden sonra uygulama olmalıdır.
  9. Masaj Masajı, kan dolaşımını artırmaya ve stres azaltmaya yardımcı olabilir.
  10. Düzenli Egzersiz Bu egzersiz, fiziksel yetenekleri arttırmaya yardımcı olur. Düzenli egzersiz örnekleri gölge boksu, delme torbasıyla yapılan egzersizler vb.

Kaynak: http://www.muaythai-fighting.com/muay-thai-training.html